Čitateľský oriešok 2020 – 1. stupeň ZŠ


Iste všetci poznáte oriešky, z ktorých Popoluška rozlúskla krásne šaty na bál s princom. Deti na 1. stupni našej školy dostali pod vianočný stromček oriešky čitateľské, aby sa pri ich lúskaní dostali do sveta fantázie a prečítali si dva veselé, pútavé príbehy a našli v nich odpovede na jednoduché aj zložitejšie otázky zo slovenského jazyka, matematiky i prírodovedy. Takisto si pri riešení úloh v oriešku precvičili vyhľadávanie informácií na webe a hlavne ukázali, že prečítaným textom skutočne rozumejú. 

Súťaž tak rozvíja u detí čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie, tak dôležité pri riešení úloh MONITOR 5, na ktorý je Čitateľský oriešok skvelou prípravou.  

V druhej časti súťaže žiaci zapoja svoju fantáziu a dva prečítané príbehy prepájajú do jedného spoločného dobrodružstva, ktoré vymyslia pre postavy z oboch príbehov. Svoju víziu nakreslia alebo namaľujú. Súťaž teda rozvíja aj predstavivosť, obrazotvornosť a výtvarné zručnosti detí.


Súťaž každý rok podporujú aj známe mediálne osobnosti: Adela Banášová, Petra Polnišová, Miro Jaroš a tento rok si súťaž vzal pod patronát Vladimír Kobielsky.           

Na lúskaní čitateľských orieškov v týchto dňoch usilovne pracuje až 138 zapojených žiakov 1. stupňa pod vedením triednych pani učiteliek. Súťaž má na našej škole uzávierku 23. januára, dovtedy môžu deti lúskať príbehy v škole, ale aj doma, spolu s Vami.


Linky na všetky čitateľské oriešky, podľa ročníkov nájdete na konci príspevku. Zároveň si môžete pozrieť aj video z posledného ročníka súťaže.

Už vo februári uverejníme na stránkach školy najlepšie výtvarné práce, dovtedy veľa šťastia pri lúskaní…

Koordinátor súťaže: Mgr. Martin Molčan 

Zodpovední za akciu: Mgr. Alena Boledovičová, Mgr. Martin Molčan, Mgr. Soňa Beková, Mgr. Daniela Bošková, PhDr. Zuzana Bajusová, Mgr. Lýdia Drahusová

Video z posledného ročníka súťaže: 

Texty na lúskanie:

2. ročník

text 1

text 2

3. ročník

text 1

text 2

4. ročník

text 1

text 2

Viac informácií o súťaži:

predchádzajúca

Ďalšie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.