Škola v prírode III.B + IV.B


V tomto šk. roku 2017/2018 sa Školy v prírode v termíne od 28.5. do 1.6. 2018 v penzióne Ždiaranka, Ždiar zúčastnilo 40 žiakov ( z III.B, IV.B a IV.A triedy), 4 pedagógovia, 1 zdravotníčka a  1 šofér. Celková cena pobytu bola: 155,- € ( ubytovanie, 5x denne strava, doprava, každodenné výlety, vstupné, 2x vstup do bazéna ), ktorú rodičia zaplatili v troch splátkach. Dvaja žiaci išli do ŠvP na dotáciu (100,- € na žiaka).  Dopravu zabezpečil Barnabáš Požár. Počas cesty sme mali 2 prestávky, prvú v Zamarovciach s výhľadom na Trenčiansky hrad a druhú na salaši Krajinka, kde si žiaci mali možnosť prezrieť starodávne traktory a zvieratá, ktoré na salaši chovajú. Pri spiatočnej ceste sme mali tiež 2 prestávky na rovnakých miestach, ale v opačnom poradí.

 

Žiaci boli ubytovaní v 2- až 6- lôžkových izbách so sociálnym zariadením a sprchou s prekrásnym výhľadom na Belianske Tatry. Stravovanie bolo 5x denne : raňajky, desiata, obed, olovrant, večera + pitný režim na celý deň. Penzión bol veľmi moderne zariadený s bazénom a wellness. V blízkosti nášho penziónu (pri penzióne Strachan) sme využívali detské lanové ihrisko s množstvom preliezačiek, detskej lanovky, trampolíny, horolezeckej steny, hojdačkami a šmykľavkou.

 

Každý deň sme absolvovali výlety; v utorok 29.5. – Chodník korunami stromov v Bachledovej doline; 30.5. – cestovanie tatranskou železnicou na Štrbské pleso, vychádzku okolo Štrbského plesa a do Areálu športu. Žiaci sa zdokonalili vo  finančnej gramotnosti nakupovaním suvenírov a darčekov pre najbližších. Popoludní sme sa previezli do najbližšej obce Ždiar, kde sme mali možnosť vidieť „Ždiarsku svadbu“ a taktiež „Ždiarsky dom“ s bohatou výzdobou typickou pre tento kraj.  Večer sa niesol v duchu ľudových tradícií, pretože si žiaci aj pedagógovia obliekli aspoň jeden prvok s ľudovým motívom. Niektorým pomohli rodičia a zabalili im do batožiny kroj, iní sa vynašli a priniesli si klobúk, kúpili valašku, prišili ľudovú stužku na tričko, resp. ornamentový vzor. Najkreatívnejšia žiačka si na starú bielu sukňu nakreslila vzor typický pre tento kraj. 31.5. sme navštívili Starú Ľubovňu, kde si žiaci a pedagógovia prezreli prekrásny Ľubovniansky hrad s veku primeranou prehliadkou. Darček k MDD dostali žiaci už v tento deň. V obci Hniezdne, kde sídli čokoládovňa,  si vyrobili vlastnú čokoládovú lízanku, ktorú si sami vyzdobili. Popoludní sa niektorí žiaci previezli do Starého Smokovca, kde navštívili Tricklandiu – miesto, kde žiaci zažili jedinečné putovanie Slovenskom v galérií trick-artu a optických ilúzií. V priestoroch našli námety slovenských ľudových povestí, rozprávok a zámkov Slovenska ( Vlkolinec, Dunajec, Bojnický zámok a iné). Žiaci 2x využili aj bazén v penzióne, kde si zasúťažili nielen plavci, ale aj neplavci. Komunikácia s rodičmi prebiehala formou telef. rozhovorov a žiaci denne dostávali poštu. Počas pobytu si žiaci viedli denníček- zážitkový zošit zo ŠvP  a napísali rodičom a príbuzným listy alebo pohľadnice.

 

Všetky činnosti žiakov boli monitorované, stanovené pokynmi a príkazmi prítomných pedagógov. Dodržiavali sme: režim dňa; rozpis 24 hodinových služieb; rešpektovali sa pokyny vedúcej ŠvP. Počas pobytu komunikovala vedúca ŠvP  A. Boledovičová s personálom penziónu. Nemali sme žiaden úraz aj vďaka profesionálnemu prístupu p. zdravotníčky Michaely Fajčákovej. Tá  pravidelne podávala  lieky žiakom, ktorí ich mali predpísané od odborných lekárov a viedla si zdravotný denník a taktiež pomáhala pedagógom pri výletoch. Hudbu pri večerných programoch a počas cesty autobusom pripravil a púšťal Ján Boledovič. Pre troch žiakov si príbuzní prišli v deň odchodu do penziónu. Pedagógovia, zdravotníčka i šofér sa každý večer stretávali na krátkych poradách, aby si prekonzultovali nasledujúci program ďalšieho dňa.

 

Žiakom, pedagógom, zdravotníčke aj šoférovi sa v ŠvP veľmi páčilo, dopomohlo k tomu aj nádherné slnečné počasie. V posledný večer pedagógovia vyhodnotili ŠvP . Odovzdali množstvo darčekov, cien (napr. : Za najčistejšie izby, Za najlepšie vokalistky počas presunu autobusom, Za absolvovanie ŠvP prvý krát, Za poslúchanie počas celej ŠvP, Za najkrajší ľudový odev, Za najrýchlejšieho plavca a plavkyňu, aj neplavca, Za dobrý skutok. Ceny a darčeky zabezpečili rodičia žiakov III.B, IV.B a IV.A triedy. Každý účastník ŠvP získal tyrkysové tričko od sponzorky zo IV.B triedy s nadpisom.

 

Vedúca ŠvP: Mgr. Alena Boledovičová – uč.

Pedagógovia: Mgr. Iveta Viglašová – uč. , Monika Penevová – vych., Ján Boledovič-vych.

Zdravotníčka: Michaela Fajčáková

Šofér: Barnabáš Požár

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.