Deň Zeme

V sovičkovej triede – 1.B – sa opäť niečo dialo. Pri príležitosti Dňa Zeme sa prváci prostredníctvom aktivít učili, ako chrániť našu planétu.

Projekt začal zábavným čítaním príbehu o Odpadkovom monštre, ktoré jedného dňa stretlo šikovné dievča a to ho naučilo 3 základné pravidlá – SEPAROVAŤ, REDUKOVAŤ, RECYKLOVAŤ. Žiaci si toto odpadkové monštrum nakreslili a potom sme sa už aj my šli učiť tri pravidlá správneho správania sa k Zemi.

SEPAROVAŤ – triediť odpad sme sa učili pomocou kartičiek s obrázkom, ktoré dostal každý žiak. Šikovní prváci dobre poznali farby kontajnerov a takmer presne vedeli, kam ktorá kartička s odpadkom patrí – plast, sklo, papier, zmiešaný odpad a kompost.

REDUKOVAŤ – znížiť alebo tiež rozhodnúť, čo je prospešné a naopak, čo škodí sme si spoločne rozprávali a zapisovali na tabuľu. Žiaci mali veľa skvelých nápadov, hlavne prospešných pre Zem a jej ochranu. Napr. vysádzanie stromov, netrhať kvety, šetriť vodou, chodiť pešo do školy alebo na bicykli, vypínať svetlo, nenakupovať zbytočnosti, ktoré sa potom vyhodia a pod.

RECYKLOVAŤ – tu už dostali žiaci domácu úlohu. Každý si z hromadky rôznych predmetov vybral taký, ktorý sa mu zapáčil a doma spolu s rodičmi majú za úlohu predmet zrecyklovať. Znamená to, že z niečoho starého, použitého vytvoria niečo nové. Medzi predmetmi boli napr. plechovky, igelitová taška, pohárik z vonnej sviečky, papierový obal na vajíčka, korkové štuple, kelímky od jogurtov a pod.

Už teraz som veľmi zvedavá, čo moji prváci a ich rodičia vymyslia. A keďže naše projektové vyučovanie bolo super, zabavili sme a dozvedeli sa mnoho nového, verím, že sa RECYveci môžem tešiť. Určite sa s Vami o tieto dielka podelíme v ďalšom číslo školského časopisu Vrútockáčik.

Zodpovedná: tr. učiteľka Darina Koršňáková

predchádzajúca